Lapland 

Finlandiya'nın kuzeyinde bulunan Laponya Bölgesi kuzey kutbu'nun hemen yanında bulunmaktadır. Kış aylarında hava sıcaklığının -50 derecelere kadar düşebildiği bir yerdir.Bölgenin en büyük özelliği Husky köpekleri ve Kuzey Işıklarıdır.Nüfus'u 280.000'dir.

Rovaniemi, Finlandiya'nın kuzey bölgesinde Kuzey Kutup dairesi üzerinde yer alıyor. Bulunduğu yer itibariyle Kasım’dan Nisan’a kadar bölge karlar altındadır. Yazın ise 21 Haziran gününde özellikle güneş batmaz ve yaz boyunca da genel olarak güneş ışığı ortalama 20 saatin üzerinde görülebilir. Rovaniemi ayrıca Noel Baba'nın evinin olduğu yerdir. Her yıl binlerce turist Noel Baba'yı kendi evinde ziyaret eder, Noel Baba’nın Elf’leri ise gelen misafirlere hikâyeler anlatır. Kış mevsimi kendisine has aktiviteleri sayesinde daha kalabalıktır. Yazın ise batmayan güneşi ve muhteşem doğasıyla kesinlikle görülmeye değerdir.

Yeme İçme

Şehirde ren geyiği eti oldukça popülerdir.Her yerde geyik eti tadabileceğiniz mekanlar bulabilirsiniz.Geyik eti, daha çok kırmızı yaban mersini ve patatesle beraber tüketilir. Keklik eti de oldukça popüler olup, en pahalı meyvelerden biri olan ''Cloudberry'' adlı meyvede mutlaka denenmesi gerekenler arasında yer almaktadır.Deniz mahsulleri de sıkça tüketilmektedir.

Kültür Eğlence

Laponya bölgesinde gece hayatı özellikle kayak merkezlerinin etrafında yoğunlaşmıştır.en popüler etkinliklerden biri de gece kluplerinde dans etmektir.Bu kulüplere çok sayıda orta yaş ve üzerindeki insanlar rağbet etmektedir.Aurora borealis adı verilen Kuzey ışıkları olayı da mutlaka izlenmesi gereken bir aktivitedir.Her sene haziran ayında Tornio'da Kalott Jazz ve Blues Festivali düzenlenmektedir.

Gezilecek Yerleri

Kemsky Klisesi,Milli Parklar, Gammelstad Kiliseler Kasabası,Norrbottens Müzesi,Tarih Müzesi,Buz oteller bölgesi ve Sami ırkının yşadığı köylerdir.

Alışveriş

Yerel ürünleri bulabileceğiniz pek çok alternatif vardır.Mağazalarında dışında otellerinde kendi mağazaları bulunmaktadır.Ancak bu bölgede yer alan mağazalar genellikle ufak ve yerel işletmelerdir.Ren geyiği derisinden yapılmış ürünler , ahşaptan yapılmış süs eşyaları ve bıçaklar en gözde hediyelik eşyalardır.Ancak fiyatları bir hayli yüksektir.

 


Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim